photo of library shelves
17 lutego 2025

Rynek Finansowy

Bez dwóch zdań pojęcie „rynek finansowy” jest takim pojęciem, bez którego nie można iść dalej i rozmawiać sensownie o inwestowaniu. Rynek finansowy jest pojęciem bardzo szerokim, bo obejmuje wszystkie jego segmenty- a taki np. „rynek kapitałowy”, który będzie tutaj i w kolejnych wpisach głównym tematem, jest właśnie jednym z takich segmentów.

 

Teoretycznie więc rynek finansowy jest miejscem na którym dokonywany jest obrót instrumentami finansowymi. Instrumenty różnią się między sobą i specyfikacją, i terminami zapadalności i oczywiście - last but not least- ryzykiem jakie generują. Część z nich jest wolna od ryzyka (lub jest za takie uważana) część generuje ryzyko utraty większego kapitału niż się zainwestowało, więc zanim jakikolwiek instrument zaczniemy badać pod kątem dodania go do portfela warto wiedzieć o jego konstrukcji chociażby podstawowe elementy.

 

Jak pisze Wiesław Dębski w jednym z bardziej kompleksowych podręczników o rynku finansowym: „dochodzi na nim nie tylko do rozliczania zawieranych między podmiotami transakcji, lecz także do finansowania ich działalności gospodarczej. (…) Do powstania rynku finansowego doprowadził rozwój pieniądza oraz pojawienie się osób dysponujących nadmiarem wolnych środków pieniężnych, chcących udostępnić je odpłatnie innym podmiotom. Transakcje na rynku finansowym oznaczają czasowe przekazanie środków na rzecz pożyczkobiorcy, pod warunkiem zwrotu kwoty powiększonej o odpowiedni procent w ustalonym terminie bądź też uzyskania określonej stopy zwrotu w przyszłości.”

 

Można więc wywnioskować z tego, że rynek finansowy jest miejscem zawierania różnego rodzaju umów finansowych przez osoby (jednostki/podmioty), które mają za dużo kapitału i chcą uzyskać korzyści za jego udostępnienie.

 

Chociaż w literaturze przedmiotu zdecydowanie częściej możemy spotkać podział na cztery segmenty, mnie bardziej przekonuje podział na pięć segmentów zastosowany przez Wiesława Dębskiego (z jednym „ale”, ale o tym nieco dalej). Rynek finansowy Wiesław Dębski dzieli więc na pięć segmentów:

 

  • Rynek pieniężny

  • Rynek depozytowo- kredytowy

  • Rynek kapitałowy

  • Rynek kontraktów terminowych

  • Rynek walutowy

 

Tych pięć segmentów pokrywa praktycznie wszystkie dostępne na rynku instrumenty finansowe. Praktycznie, bo pozostaje jeszcze problem kryptoaktywów- w dobie rozporządzenia MiCA i projektu ustawy o kryptoaktywach, warto zatrzymać się chwilę nad tym rynkiem. W tym momencie nie do końca możemy je bowiem przypiąć do rynku walutowego, ani też do instrumentów rynku kapitałowego par excellence. Również kontrakty CFD nie do końca rozwiązują nam tę kwestię (krypto jest tu wyłącznie instrumentem bazowym). Więc pozostaje pytanie, czy traktować ten segment jako osobny? Czy jako segment rynku kapitałowego?

 

W moim odczuciu, rynek kryptoaktywów powinien być traktowany jako osobny, szósty segment rynku finansowego, chociaż jest on dość trudnym tematem i mocno- w moim odczuciu- traktowanym po macoszemu. Tym razem zostawiam ten temat w spokoju, jednak wiem, że będzie trzeba zająć się nim w osobnym wpisie na tyle kompleksowo na ile będę potrafił. Na ten moment myślę jednak, że segment ten powinien być traktowany jako osobny i to powinno wystarczyć.

 

Chociaż segmentacja jest z jednej strony mocno problematyczna, z drugiej mocno subiektywna, nie ulega wątpliwości, że każdy z wymienionych segmentów ma swoją specyfikę (prawną i konstrukcyjną), horyzont i ryzyko, i pełni inną funkcję w całościowo potraktowanej gospodarce. Rynek pieniężny w głównej mierze odpowiada za płynność podmiotów. Rynek kapitałowy dostarcza co do zasady kapitału w długim terminie. Rynek kontraktów terminowych z założenia jest rynkiem zabezpieczania ryzyk cenowych (chociaż jest też wykorzystywany czysto spekulacyjnie- dobrego stopnia, że niektórzy upatrują w kontraktach przyczyn wysokich cen masła- dla ścisłości tak, to kompletna bzdura).

 

Te wzajemnie uzupełniające się funkcje tworzą całościowo rynek finansowy dostarczając kapitału lub korzyści z zainwestowanego kapitału. Oczywiście, podział ze względu na poszczególne rynki może być uzupełniany innymi kryteriami jednak dla większej przejrzystości zostawię to na osobny wpis.

 

Artykuły z tej kategorii

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.